Caută
  • Hai Moldova

Comunitatea Hai Moldova și-a desemnat câștigătorii concursului național „Arta Pământului”

Actualizată în: Nov. 18


Peste 400 de lucrări primite din diferite instituții de învățământ din toată țara. Comunitatea Hai Moldova și Million Trees Moldova anunță că s-a încheiat concursul național „Arta Pământului”!



Datorită implicării active și a mesajelor emoționante am hotărât să premiem toate instituțiile participante.

Anunțăm lista tuturor participanților la concurs:

1) Colegiul de Industrie Ușoară din Bălți, municipiul Bălți.

2) Liceul Teoretic „Alexei Mateevici”, orașul Dondușeni.

3) Centrul de Excelență în Horticultură și Tehnologii Agricole, satul Țaul, raionul Dondușeni.

4) Gimnaziul Țaul, satul Țaul, raionul Dondușeni.

5) Gimnaziul Moșana, satul Moșana, raionul Dondușeni.

6) Gimnaziul Climăuți, satul Climăuți, raionul Dondușeni.

7) Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, satul Sudarca, raionul Dondușeni.

8) Instituția Publică Zgurița, satul Zgurița, raionul Drochia.

9) Gimnaziul „Vasile Alecsandri”, orașul Mărculești, raionul Florești.

10) Gimnaziul Egorovca, satul Egorovca, raionul Florești.

11) Gimnaziul „Iurie Boghiu”, satul Flămînzeni, raionul Sîngerei.

12) Gimnaziul Dondușeni, satul Dondușeni, raionul Dondușeni.

13) Gimnaziul Crișcăuți, satul Crișcăuți, raionul Dondușeni.

14) Gimnaziul Făleștii Noi, satul Făleștii Noi, raionul Fălești.

15) Liceul Teoretic „Constantin Stere”, municipiul Soroca.

16) Gimnaziul Frăsinești, satul Frăsinești, raionul Ungheni.

17) Gimnaziul Biești, satul Biești, raionul Orhei.

18) Gimnaziul „Valeriu Bulicanu”, satul Boldurești, raionul Nisporeni.

19) Liceul Teoretic „Nicolae Sulac”, municipiul Chișinău.

20) Liceul Teoretic „Emil Nicula”, satul Mereni, raionul Orhei.

21) Gimnaziul Zahoreni, satul Zahoreni, raionul Orhei.

22) Creșa Grădinița nr.2 „Țărăncuța”, orașul Durlești.

23) Gimnaziul Geamăna, satul Geamăna, raionul Anenii Noi.

24) Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu”, municipiul Hîncești.

25) Gimnaziul „Mihai Eminescu”, orașul Telenești.

26) Gimnaziul „Luceafărul”, satul Delacău, raionul Anenii Noi.

27) Liceul Teoretic „Alexandru cel Bun”, orașul Rezina, raionul Rezina.

28) Gimnaziul Mălăiești, satul Mălăiești, raionul Orhei.

29) Gimnaziul Slobozia-Dușca, satul Slobozia-Dușca.

30) Gimnaziul „Mihai Eminescu”, orașul Telenești.

31) Centrul de Tineret Unit, satul Hîrtopul Mare, raionul Criuleni.

32) Filiala Podgoreni a Gimnaziului Zahoreni, satul Podgoreni, raionul Orhei.

33) Liceul Teoretic „Boris Dînga”, orașul Criuleni.

34) Școala de Arte comuna Ciorescu, comuna Ciorescu.

35) Liceul Teoretic „Universum”, satul Sărata Galbenă, raionul Hîncești.

36) Gimnaziul „Grigore Vieru”, municipiul Orhei.

37) Școala Internațională Heritage, orașul Chișinău.

38) Gimnaziul „Tudor Brădescu”, satul Chiștelnița, raionul Telenești.

39) Liceul Teoretic „Traian”, municipiul Chișinău.

40) Gimnaziul Grădiniță Necălaieuca, satul Neculăieuca, raionul Orhei.

41) Școala Primară nr. 90, Chișinău.

42) Liceul Teoretic „Alexei Mateevici”, orașul Șoldănești.

43) Gimnaziul Zahoreni, satul Zahoreni, raionul Orhei.

44) Școala de Arte Cruglic, satul Cruglic, raionul Criuleni.

45) Centrul Comunitar Măcărești, satul Măcărești, raionul Ungheni.

46) Gimnaziul „Grigore Vieru”, municipiul Orhei.

47) Gimnaziul Hîrtopul Mare, satul Hîrtopul Mare, raionul Criuleni.

48) Liceul Teoretic „Adrian Păunescu”, satul Căzănești, raionul Telenești.

49) Gimnaziul Lăcășeuca, satul Lucășeuca, raionul Orhei.

50) Gimnaziul Zăicana, satul Zăicana, raionul Criuleni.

51) Liceul Teoretic „Emil Nicula”, satul Mereni, raionul Anenii Noi.

52) Școala de Arte, comuna Ciorescu.

53) Liceul Teoretic „Alexandru cel Bun”, orașul Rezina.

54) Gimnaziul „Mitropolit Gurie Grosu”, satul Nimoreni, raionul Ialoveni.

55) Centrul de Excelență în Energetică și Electronică, Chișinău.

56) Gimnaziul nr.7, municipiul Chișinău.

57) Liceul Teoretic Măgdăcești, raionul Criuleni.

58) Gimnaziul Jora de Jos, Orhei.

59) Gimnaziul Hîrtop, satul Hîrtopul Mic, raionul Criuleni.

60) Liceul Teoretic „Alexandru cel Bun”, orașul Sîngera, mun. Chișinău.

61) Gimnaziul Grădiniță Merenii Noi, satul Merenii Noi, raionul Anenii Noi.

62) Gimnaziul Drăsliceni, satul Drăsliceni, raionul Criuleni.

63) Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, comuna Ciorescu.

64) Grădinița nr. 85, Chișinău.

65) Centru de Tineret Sireți, Liceul Teoretic Sireți, satul Sireți, raionul Strășeni.

66) Gimnaziul Bălăurești, satul Bălăurești, raionul Nisporeni.

67) I.P. „Ghiocel”, comuna Biești, raionul Orhei.

68) Liceul Teoretic „Alexandru cel Bun”, orașul Rezina.

69) Gimnaziul Cușmirca, satul Cușmirca, raionul Șoldănești.

70) Liceul Teoretic „Da Vinci”, orașul Chișinău.

71) Gimnaziul Seliște, satul Seliște, raionul Orhei.

72) Gimnaziul cu profil teatral „Ion Luca Caragiale”, sectorul Râșcani, municipiul Chișinău.

73) Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu”, municipiul Hîncești.

74) Gimnaziul nr. 67, satul Revaca, municipiul Chișinău.

75) Școala Raională de Arte Plastice „Nicolae Moisei”, orașul Telenești.

76) Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, satul Sipoteni, raionul Călărași.

77) Gimnaziul „Ion Creangă”, satul Teleșeu, raionul Orhei.

78) Școala de Arte, orașul Criuleni.

79) Gimnaziul Lalova, satul Lalova, raionul Rezina.

80) Gimnaziul nr.7 municipiul Chișinău.

81) Gimnaziul "Chiperceni", satul Chiperceni, raionul Orhei.

82) Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, orașul Cimișlia.

83) Gimnaziul „Mircea cel Bătrân”, satul Moscovei, raionul Căușeni.

84) Biblioteca Publică, satul Coșcalia, raionul Căușeni.

85) Centrul Comunitar Cultural, satul Coșcalia, raionul Căușeni.

86) Gimnaziul Hîrtop, satul Hîrtop, raionul Cimișlia.

87) Gimnaziul Coșcalia, satul Coșcalia, raionul Căușeni.

88) Gimnaziul rus „Prometeu”, satul Copanca, raionul Căușeni.

89) Liceul Teoretic „Ștefan cel Mare”, satul Taraclia, raionul Căușeni.

90) Gimnaziul „Grigore Vieru”, comuna Purcari, raionul Ștefan Vodă.

91) Școala de Arte pentru copii „Petru și Ion Teodorovici”, orașul Leova.

92) Liceul Teoretic „Alexandru Pușkin”, Căușeni.

93) Liceul Teoretic cu profil de Arte „Nicolae Sulac”.

94) Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, satul Sadaclia, Basarabeasca.

95) Liceul Teoretic „Bogdan Petriceicu Hașdeu”, satul Olănești, raionul Ștefan Vodă.

96) Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu”, satul Fîrlădeni, raionul Căușeni.

97) Centrul de resurse educaționale incluzive din Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, comuna Ciorescu, municipiul Chișinău.

98) Gimnaziul „Mihai Moraru”, satul Brănești, raionul Orhei.

99) Liceul Teoretic „Traian”,

100) Grădinița de copii „Andrieș”, satul Logănești, raionul Hîncești.

Gimnaziul Pelivan.

Cu toate acestea, echipa Hai Moldova a făcut o preselecție a Top 5 lucrări, ce vor fi premiați cu 50 de puieți, a fost deficil, dar am reușit să ajungem la un consesns.


1) Instituția Publică Gimnaziul Frăsinești, satul Frăsinești, raionul Ungheni.

2) Instituția Publică Gimnaziul „Mihai Eminescu”, orașul Telenești.

3) Instituția Publică Gimnaziul Țaul, satul Țaul, raionul Dondușeni.

4) Instituția Publică Gimnaziul „Mitropolit Gurie Grosu”, satul Nimoreni, raionul Ialoveni.

5) Gimnaziul Mălăiești, satul Mălăiești, raionul Orhei.


Prin această activitate ne-am propus să aducem oamenii mai aproape de natură, dar și să contribuim la dezvoltarea unui puternic simț de apreciere pentru frumusețea naturii.

Datorită popularității, am hotărât să desfășurăm ediții anuale a concursului „Arta Pământului”.


Concursul a fost organizat de către Asociația Obștească Hai Moldova și Million Trees Moldova, ca parte a campaniei de împădurire din Toamna 2021.

Mulțumim tuturor pentru participare! Împreună facem Moldova o țară mai verde, mai curată și mai sănătoasă!


#artapamantului #haimoldova #milliontreesmoldova

594 afișare0 comentariu